Дримба, бандура, цимбали, ліра, трембіта – це лише невелика частина справді унікальної колекції народних українських інструментів львівського етномузиколога Любомира Кушлика, яку привезли до Запоріжжя за підтримки уряду Німеччини. Організація виставки стала можливою завдяки партнерству з проектом «Психосоціальна підтримка і робота із конфліктами» федеративної компанії GIZ.
Виставка налічує близько 500 народних інструментів із приватної колекції Любомира Кушлика та Музея історії музичних інструментів «БарабанЗА», що нещодавно відкрився у Запоріжжі.
− Почав я збирати не просто так – дитяча мрія така була. Я закінчив музичне училище і консерваторію, де залишився працювати завідуючим фольклорною лабораторією. Але збирав частково інструменти і міг трішки грати на них. Системно почав збирати лише 1991 року. Ми перші відкрили у Львівській консерваторії кафедру музичної фольклористики. Тому мені довелося багато що освоювати для того, щоб студентам показати справжні народні інструменти, − розповідає історію створення колекції Любомир Кушлик.
Особливість проекту у Запоріжжі: лише архаїчні експонати будуть знаходитися під склом, на всіх інших можна буде зіграти – цьому людей будуть вчити на майстер-класах.
Серед експонатів виставки – десятки унікальних інструментів, які Любомир Кушлик збирав по всій Україні. За його словами, старовинний ріг – один з найдорожчих і найцікавіших інструментів:
− Цей ріг тура – моя гордість. Турів вже немає 400 років, а їхні роги ще працюють. Ми дуже недооцінюємо народну психологію давніх часів. Вони не просто грали на якихось речах, що видавали звуки. У них первинне було, магічне розуміння речей. Чому грали на рогах? У античному світі це був символ достатку. В Україні це також діяло. Тому коли колядували, бажали щастя та достатку не тільки колядками, але і символом багатства – рогом.
Для присутніх на відкритті експозиції Любомир Кушлик та директор Музею історії музичних інструментів «БарабанЗА» Денис Васильєв зіграли на декількох старовинних музичних інструментах.
Кожного тижня в рамках проекту будуть проводитися інтерактивні лекції, на яких відвідувачів познайомлять із українськими традиціями виготовлення музичних інструментів, особливостями гри на них, продемонструють живе звучання і розкажуть про кожний інструмент. Під час лекцій і майстер-класів відвідувачі стануть учасниками імпровізованого оркестру.
Зазначимо, що відвідати виставку можна з 9 листопада по 20 грудня у робочий час Запорізького обласного краєзнавчого музею – з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 18:00, у суботу – з 09:00 до 16:00. Вартість – 15 гривень.
Інтерактивні лекції будуть проходити кожну суботу об 11:00, майстер-класи – щосуботи о 13:00. Вартість – 40 грн.
РепортерUA сьогодні, 9 листопада, долучився до Дня української писемності та мови, тому ми публікуємо декілька новин рідною мовою. Зі святом!