Що робити, якщо заплатили за товар в інтернеті, а він не прийшов? Ситуація неприємна, особливо у випадку кредитних коштів. А якщо навпаки: на вашу картку зараховано кошти від невідомої особи? Як правильно їх повернути, щоб не потрапити в пастку шахрая? Про це та інше розповідають експерти фінансової компанії MyCredit.
Банк на вашому боці, звертайтеся
Не завжди банки можуть відмінити переведення коштів. Але це можливо у багатьох випадках. Наприклад, при чарджбеку (англ. chargeback) — повернення банком переведених вами коштів.
Ось найпоширеніші ситуації, коли чарджбек можливий:
- Гроші знято з картки, але ви не отримали товар чи послугу. Наприклад, замовили товар в інстаграмі та оплатили його, але вам його не доставили, на дзвінки не відповідають, у соцмережах заблокували. У такій ситуації можна звернутися до банку для скасування платежу та оформлення чарджбека.
- Під час оплати карткою в магазині операція не пройшла, ви розрахувалися готівкою, але через деякий час гроші з картки були списані.
- З вашого рахунку помилково списали невірну суму. Ви нічого не оплачували та не купували, але гроші з картки все одно списано. Можливо, ваша особиста інформація потрапила до рук шахраїв. Негайно заблокуйте картку через додаток, а потім зверніться до банку за допомогою.
Як оформити повернення платежу?
Для того, щоб повернути гроші на картку, потрібно звернутися у свій банк та детально описати складену ситуацію. Заздалегідь підготуйте всю інформацію про те, коли і за яких обставин відбулося списання. У подальшому розвиток подій залежатиме від того, куди саме були перераховані гроші.
- Якщо гроші були списані як оплата за товар або послугу
Оформлення повернення платежу можливе, але вам знадобиться надати банку докази своєї правоти. Наприклад, у ситуації, коли ви спробували розрахуватися карткою, оплата не пройшла і ви розрахувались готівкою, а через деякий час гроші з картки також були списані, будьте готові показати фото або скан чека, що підтверджує факт оплати готівкою. Також можуть знадобитися скріни комунікації з продавцем та будь-які інші докази.
- Якщо ви переказали гроші на чужу картку
В такій ситуації, натискаючи кнопку "Підтвердити" при переказі, ви надаєте свою згоду на те, що всі дані вказані вірно. Щоб повернути перераховані гроші назад, вам знадобиться звернутися до банку отримувача. Дізнатися, в який саме банк треба йти, можна за першими 6 цифрами номера картки. Вам запропонують написати заяву на повернення коштів та долучити до неї квитанцію, що підтверджує факт переказу. Після цього банк зв'яжеться з отримувачем і за його згодою поверне назад гроші, які прийшли помилково.
Що робити, якщо отримувач відмовляється повертати гроші?
Бувають ситуації, коли власники карти, на яку помилково надійшли гроші, відмовляються повертати їх назад. Згідно із законодавством, ви маєте право подати до суду та вимагати повернути гроші, оскільки для нового власника вони є необґрунтованим збагаченням. В якості відповідача в позовній заяві можна вказати дані банку отримувача. У подальшому представники банку самостійно направлять до суду всю необхідну інформацію щодо власника карти. Після того, як це відбудеться, ви зможете подати подання із проханням залучити цю особу як відповідача.
Також ви можете самостійно дізнатися дані власника картки, подавши заяву до поліції. Ви маєте право вимагати відкриття провадження щодо невстановленої особи за фактом присвоєння нею чужого майна. У заяві детально опишіть ситуацію та вкажіть номер картки, на яку помилково надійшли гроші. В поліції у подібних випадках проводять перевірку, щоб встановити дані власника картки та отримати від нього письмове пояснення. Якщо після цього вам відмовлять у поверненні грошей, ви вже будете знати, кого зазначати в позовному заяві до суду в якості відповідача.
Що робити, якщо на вашу картку надійшли гроші від невідомої особи?
Не поспішайте закривати цими грошима дірки у власному бюджеті. Але й благородно відправляти ці гроші назад тієї ж миті також не варто. Цілком імовірно, що вас намагаються вплутати в шахрайську схему.
Якщо вам телефонують і слізно благають повернути гроші, ще й запитують повні дані картки, на яку їх помилково зарахували (термін дії, CVV-код тощо), нібито для того, щоб повідомити їх своєму банкіру — в жодному разі не розголошуйте таку інформацію.
Як працює така схема? Варіантів може бути декілька. Один із найпоширеніших — шахрайство на OLX. Процес приблизно такий: шахрай вказує ваш номер телефону в оголошенні про продаж, скажімо, дитячого візочка. Покупець переказує гроші на вашу картку. Поки втомлена матуся чекає на омріяну річ за півціни, шахрай телефонує вам, ви — шляхетно переказуєте отримані гроші на його картку. Вуаля: негідник обдурив одразу двох людей.
Тож як безпечно повернути гроші, якщо “багатіти на чужому” не хочеться? Тільки офіційно, через свій банк.
Щоб не потрапити в неприємну ситуацію, завжди уважно перевіряйте дані для переказу або платежу. Заздалегідь дізнайтеся, на чиє ім'я оформлена карта, на яку ви плануєте здійснити переказ, щоб мати можливість перевірити отримувача перед операцією. І не переказуйте гроші людям, які стверджують, що помилково відправили вам свої кошти — погоджуйтеся на це тільки за запитом представника вашого банку.
Уникнення подібних фінансових ризиків залежить від вашої уважності та обізнаності. Пам'ятайте, що збереження власних коштів — ваша відповідальність, і правильність кожної фінансової операції має вагоме значення. При виникненні сумнівів або незрозумілих ситуацій, завжди краще звернутися до свого банку за консультацією та допомогою.