Синдром мальабсорбції — це патологічний стан, який виникає через порушення перетравлення та всмоктування їжі в тонкому кишечнику. Це захворювання може виникати з низки причин, бути вродженим чи набутим, але завжди потребує спостереження фахівців.
Така необхідність пов'язана з можливими наслідками — у разі погіршення травлення велика кількість корисних речовин, що надходять з їжею, вітамінів та мікроелементів не засвоюється, а просто транзитом виводиться з організму. Це призводить до полігіповітамінозу, дефіциту електролітів та основних нутрієнтів, дистрофії і множинних порушень. Набута форма спостерігається частіше — вона зумовлена перенесеними захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту (особливо печінки та підшлункової). Якщо патологічний процес хронізується, орган припиняє виробляти достатню кількість ферментів, що стає причиною мальабсорбції. Тому для лікування часто призначають ферментні препарати (зокрема, Креон) — вони беруть на себе функцію пошкоджених залоз.
Також причинами можуть бути:
- хронічний ентерит;
- хронічний коліт;
- целіакія;
- вроджена недостатність певних ферментів (лактази, сахарази та інших);
- синдром подразненого кишечника;
- порушення роботи щитоподібної залози.
Вроджена форма розвивається через генетичну схильність і проявляється в ранньому віці. Якщо її діагностують, пацієнту необхідно довічно перебувати на обліку в лікаря.
Як проявляється мальабсорбція
Для неї характерна низка симптомів, які мають стати приводом для звернення до фахівця:
- Прояви диспепсії. До них належать біль у животі, підвищена перистальтика, почастішання випорожнень. Часто виникають діарея, метеоризм та значне збільшення кількості калу, що виділяється за добу.
- Прояви дистрофії. Спостерігається значне зниження маси тіла. Воно розвивається поступово чи досить швидко (залежно від ступеня тяжкості).
- Прояви вітамінної недостатності. Можливі сухість шкіри, ламкість волосся та нігтів, розвиток запальних процесів у порожнині рота, погіршення зору. Найчастіше така клінічна картина виникає при ентеритах.
- Загальні порушення. Характерні слабкість, млявість, сонливість, значне зниження працездатності.
У разі виявлення цих симптомів необхідно негайно звернутися до фахівця. Без лікування мальабсорбція призводить до виснаження та порушення роботи всіх органів.
Як лікувати мальабсорбцію
Насамперед необхідно забезпечити дієту, що містить достатню кількість усіх корисних нутрієнтів, вітамінів та мікроелементів. Якщо причиною диспепсії стала недостатність будь-якого ферменту, слід виключити з раціону продукт, що провокує виникнення симптомів. Потім забезпечується медикаментозна підтримка ферментними препаратами та терапія основного захворювання.